Spausdinti

Indėlių palūkanos neatperka ir pusės nuvertėjimo dėl infliacijos
Mano pinigai
2011.02.28 12:58
Šoktelėjus infliacijai indėliai realiosios palūkanos yra neigiamos, tai yra už indėlį mokamos palūkanos nebeatperka nuvertėjimo dėl infliacijos. Specialistai skaičiuoja, kad per metus indėlių vertė dėl infliacijos gali sumažėti 700-950 mln. Lt.

Vasarį prognozuojama 3,2% metinė infliacija, arba daugiau nei du kartus didesnė nei indėlių palūkanos, kurios sudarė vidutiniškai 1,55%.

Tokiu atveju esant 3,8% metinei infliacijai (gruodžio mėn. duomenys) 100 litų indėlis po metų užtikrins tik 97,9 Lt perkamąją galią, o taip taupant 10 metų gyventojas už atsiimtus pinigus tenupirktų dabar 80,8 Lt kainuojančių prekių.

„Pernai gruodį namų ūkių indėlių portfelis pasiekė rekordines aukštumas ties 25,5 mlrd. Lt, sausį indėlių portfelis kiek mažėjo, tačiau išliko didesnis nei 25 mlrd. Lt. Jam infliacijos daroma reali žala, jei išsilaikys dabartinės tendencijos, per metus sieks apie 700-950 mln. dabartinių litų. Ypač nuvertėja vienadieniuose indėliuose padėti pinigai, kurių metinės palūkanos vos didesnės už 0%, o tokie indėliai sudaro apie 38% visų indėlių“, – pranešime teigia Šarūnas Ruzgys, Lietuvos investicijų ir pensijų fondų asociacijos (LIPFA) prezidentas .

Pasak jo, tokiomis aplinkybėmis lėšas verta investuoti – pernai investicijos į kurį nors iš Lietuvoje prieinamų investicinių fondų būtų atnešusios apie 20% grąžą, o ilgalaikė investicijų į akcijas grąža siekia apie 7-11%.

Tačiau p. Ruzgys persėja, kad rizikingos investicijos neprofesionaliems investuotojams tikslingos tik tuo atveju, kuomet taupoma ilgam, bent 3-5 metų laikotarpiu, kadangi trumpu laikotarpiu kyla didesnė rizika atgauti mažiau pinigų nei investuota.