Spausdinti

Kaip važiuoti taupiau
Mano pinigai
2009.08.03 10:41
Mažiau išleisti degalams paprasta įsigijus ekonomišką automobilį, tačiau tyrimai ir realybė rodo, kad, pakeitus vairavimo būdą, galima sutaupyti net iki 50% degalų.

Taupyti degalus efektyviausia nevažiuojant, tačiau automobilis – susisiekimo priemonė, tad šį piniginei priimtiniausią taupymo metodą atmeskime. Vis dėlto prieš ruošiantis vykti į vos už kelių šimtų metrų esančią parduotuvę pravartu susimąstyti, ar iš tiesų nevertėtų pamankštinti raumenų, įkvėpti gryno oro ir, žinoma, nenaudoti degalų.

Prižiūrėkite automobilį

Jei pasiryžote taupyti degalus, pirmasis ir bene svarbiausias jūsų uždavinys – tinkama automobilio priežiūra. Būtina laiku keisti filtrus, žvakes, alyvą. Verta patikrinti ir prireikus pakeisti oro filtrą – kai užterštas oro filtras, sunkiau patenka oro, o tai neigiamai veikia variklio darbą ir sąnaudas.

Pripūskite padangas
Ne mažiaus svarbus automobilio priežiūros objektas – padangos. Jose esančio oro slėgį matuokite bent kartą per mėnesį ir, jei reikia, pripūskite pagal gamintojo rekomendacijas. Jei oro per mažai, tuomet platesnis paviršius liečiasi su kelio danga ir didėja pasipriešinimas.

Nuimkite bagažinę

Po savaitgalio iškylos pravartu nuimti nuo stogo bagažinės ne tik dviračius, bet ir pačią bagažinę. Jei jos nenuėmę visą savaitę važinėsite mieste, konkrečios žalos nepajusite, bet jei teks išvykti į užmiestį ir keliauti didesniu greičiu, dėl papildomo pasipriešinimo sąnaudos tik išaugs, nes būtent važiuojant didesniu greičiu automobilio aerodinaminės savybės turi didžiausią įtaką.

Pagalvokite apie maršrutą

Įvykdžius pirmąsias automobilio priežiūros rekomendacijas, galima važiuoti. Prieš pajudant rekomenduotina pagalvoti ir apie kelionės maršrutą, t. y. rinktis tą kelią, kurio danga geresnė, važiuoti ten, kur gerokai mažiau kliūčių, pavyzdžiui, šviesoforų, pėsčiųjų perėjų, kurios priverstų jus dažniau sustoti. Kiekvienas sustojimas privers pajudėti iš naujo, o tai reiškia, kad automobilio degalų sąnaudos šoktels.

Nepiktnaudžiaukite greičio pedalu

Paleisdami variklį akceleratoriaus pedalo spausti ir taip šliūkštelėti daugiau degalų nereikėtų, šį darbą šiuolaikiniuose varikliuose atlieka kompiuteriai. Prisiminkite, pirmo laipsnio pavara skirta tik pajudėti, tad nereikia ilgėliau varginti variklio, pariedėję junkite iš karto antrąją.

Tačiau ir ja važiuoti ilgiau nereikia – specialistai rekomenduoja aukštesnio laipsnio pavarą jungti tuomet, kai dyzelinio variklio apsukos pasiekia 1.500–2.000 aps./min., o benzininio – 2.000–2.500 aps./min.

Perjungdami pavaros laipsnius nespauskite akceleratoriaus iki galo. Važiuodami stenkitės palaikyti tolygų greitį, judėdami nuo kalno nejunkite neutralios pavaros, o tik atkelkite koją nuo akceleratoriaus pedalo – šiuolaikiniai varikliai visiškai blokuoja degalų patekimą (važiuodami tai galite išvysti informaciniame kompiuteryje).

Stabdykite pavaromis

Norint ekonomiškai vairuoti, nepakanka vien švelniai spausti greičio pedalą, stebėdami įvykius priešakyje taip pat išlošite. Jei tolumoje matote raudoną šviesoforo šviesą, nespausite akceleratoriaus ir nesistenkite prilėkti, nes tuomet teks staigiau stabdyti. Verčiau nukelti koją nuo akceleratoriaus pedalo, mažinti pavaros laipsnį ir taip pamažu numesti greitį, stabdžius spauskite tik norėdami visiškai sustoti. Panašiu stabdymo varikliu metodu įveikite ir posūkius. Taip ne tik sumažinsite degalų sąnaudas, bet ir padidinsite kitų automobilio mazgų – stabdžių diskų, trinkelių – tarnavimo trukmę.

Išjunkite variklį

Jei jau esate priversti sustoti, įvertinkite, kiek gali užtrukti sustojimas, jei teks stovėti ilgiau nei 30 s, variklį pravartu išjungti. Ir, žinoma, jei jau taupote, tai pamirškite ar sutramdykite lenktynininko instinktus – staigus įsibėgėjimas užsidegus žaliam šviesoforo signalui ir toks pats staigus stabdymas prie kito – ne jums.

Atverkite langą

Degalų sąnaudas didina ir elektros energiją naudojantys automobilio įrenginiai. Išjungti nuolat šviesti turinčių žibintų nereikėtų, tačiau kam reikalingi įjungti rūko žibintai, jei miglos nėra? Degalų baką tuština ir galinga garso aparatūra, šildomosios sėdynės, veikiantis kondicionierius.

Pastarąjį verta įjungti važiuojant užmiestyje, kai greitis didesnis ir daugiau nepatogumų teikia atidarytas langas. O štai mieste, kai vidutinis greitis gan nedidelis, atidarytas langas, priešingai nei įjungtas oro kondicionierius, neturės reikšmingesnės įtakos sąnaudų didėjimui. Skaičiuojama, kad įjungus kondicionierių degalų sunaudojama 20% daugiau.

Neviršykite greičio

Neviršykite leistino greičio, nes degalų sąnaudos gerokai padidėja. Apskaičiuota, kad sąnaudos važiuojant 120 km/val. yra apie 30% didesnės nei rodyklei rodant 90 km/val.