Patarimai
window.location = "http://www.1freehosting.com/ip-connection-limit-exceeded.html?manoindelis.lt"
Vilniaus birža
Pakilo 12,09%
Nekito 76,92%
Nukrito 10,99%
Kilo/krito
Pakilo%Kaina
Nukrito%Kaina
Apyvartos
TEO1L 13068.20
KBL1L10697.40
VBL1L10599.10
SAB1L8778.54
PTR1L8466.77
Indeksai
EURIBOR6* 0,180,56%
* data 2014.12.19

OMX Riga* 415,510,71%
* data 2014.12.19

OMX Tallinn* 762,500,44%
* data 2014.12.19

OMX Vilnius* 453,060,28%
* data 2014.12.19

Valiutos
USD2,80490,00%
EUR3,45280,00%
RUB4,74660,00%
GBP4,36800,00%
JPY2,36320,00%
SEK3,67490,00%
EEK2,20670,00%
PLN8,17660,00%
CAD2,41280,00%
Fondai
AtgalPersiųstiSpausdinti

Fondų reitingas – ką jis reiškia ir kaip juo naudotis
Mano pinigai
2010.11.19 12:05
Skaityti komentarus (10)
Jei pinigus nusprendėte patikėti fondui, kaip išsirinkti iš jų gausybės. Kaip veikia jūsų pinigus valdantys specialistai, gali padėti įvertinti fondų reitingas. Štai paaiškinimai ir patarimai ką jis reiškia ir kaip juo naudotis.

Jei nusprendėte įdarbinti pinigus fonde, svarbu ne tik žinoti, kurie fondai pasirodė geriausiai ar blogiausiai, bet ir kodėl jų rezultatai tokie, ir kokių investuotojas galėtų tikėtis ateityje. Investuotojams pagalbą siūlo specialios agentūros (“Morningstar“, „Standard & Poor‘s“ ir kt.), šalyje viešai platinamus fondus reitinguoja ir Finansų analitikų asociacija (FAA). Jos suteikia fondams tam tikrą reitingą atsižvelgdamos į jų grąžą, riziką, mokesčius, stabilumą ir panašius kriterijus. Visi fondai matuojami pagal tas pačias taisykles, tad žinodami reitingą galėsite paprastai palyginti konkuruojančius fondus.

Žvaigždutės - kuo daugiau, tuo geriau

„Morningstar“ skelbia akcijų, obligacijų bei mišrių fondų reitingus. Reitingas suteikiamas fondo rezultatus palyginus su kategorijoje esančių kitų fondų rezultatais. Agentūra palygina fondo grąžą su nerizikinga investicija (pvz., JAV 3 mėnesių iždo obligacijos, 1 mėn. LIBOR (EUR) ir pan.). Grąža skaičiuojama atskaičius visus fondo mokesčius, t.y. atspindimas grynas investuotojo uždarbis. Galiausiai fondo grąža yra perskaičiuojama, įvertinant fondo prisiimtą riziką, t.y. palyginama kaip svyravo fondo rezultatai nerizikingos investicijos atžvilgiu. Rizika nustatoma pagal fondo grąžos virš nerizikingo instrumento svyravimus.

Geriausias - kas dešimtas

Kiekvienos kategorijos fondai išrikiuojami pagal šią grąžą, perskaičiuotą atsižvelgiant į riziką. Geriausi 10% fondų gauna 5 žvaigždutes, kiti 22,5% – 4, kiti 35% – 3, kiti 22,5% – 2 ir blogiausi 10% – 1 žvaigždutę.

Galutinis reitingas suteikiamas įvertinus 3, 5 ir 10 metų reitingų, jei fondas turi pakankamai ilgą istoriją. Daugiausia svorio tenka naujausiems rezultatams.

Lietuvoje viešai platinamus fondus vertinančios Finansų analitikų asociacijos reitingai priklauso nuo per 3 metus pasiektos vidutinės papildomos grąžos (fondo grąžos, palyginti su nerizikinga investicija), bendro rizikingumo (papildomos grąžos svyravimų) ir nuostolių rizikos (neigiamos papildomos grąžos).

Kiek uždirba ir kiek rizikuoja

Reitingai skaičiuojami remiantis dviem prielaidomis. Pirmoji – investuotojai labiau vertina didesnę grąžą ir mažesnę riziką. Antroji – investuotojams vieno grąžos vieneto nauda mažesnė, kuo didesnė absoliuti grąža, o vieno nuostolių vieneto žala didėja, kuo didesni nuostoliai patiriami.

Reitingas vertina fondo grąžą, viršijančią tam tikrą nerizikingos grąžos etaloną. Toks principas atsižvelgia į prielaidą, kad investuotojas visada gali uždirbti tam tikras palūkanas iš esmės nerizikuodamas (pvz., pirkdamas Vyriausybės obligacijas), todėl šios palūkanos yra atskaitos taškas vertinant fondo rizikingai pasiektą grąžą. Kadangi Lietuvos investuotojams valstybės garantuojami indėliai bankuose yra labai lengvai ir pigiai prieinama investavimo alternatyva, nerizikingos grąžos etalonu pasirinkta Lietuvos banko skelbiama vidutinė namų ūkių trumpesnės nei 1 mėnesio trukmės naujų indėlių palūkanų norma.

Vertinant fondo grąžos rizikingumą, be bendro grąžos svyravimų įvertinimo (standartinio nuokrypio), FAA fondų reitingas papildomai įskaičiuoja tai, kiek grąža nukrypsta į neigiamą pusę, t. y. kaip smarkiai fondo grąža būna žemesnė nei nerizikinga grąža.

Žinokite už ką mokate

Kita svarbi FAA reitingo savybė yra ta, kad jis atsižvelgia į fondų platinimo ir išpirkimo mokesčius. Didesnius mokesčius imti yra linkę labai aktyviai valdomi, rizikingose rinkose ar į egzotiškas investicines priemones investuojantys fondai, tačiau eiliniam investuotojui svarbu matyti, ar jo sumokėti didesni mokesčiai tikrai sugrįžo realia didesne grąža.

Šiuo metu reitingai suteikiami akcijų fondams, esantiems Nasdaq OMX Fondų centre. Jame investuotojams patogu greitai surinkti pagrindinę informaciją apie didžiąją dalį Lietuvoje platinamų fondų.

Reitingai suteikiami dviejose grupėse – išsivysčiusių rinkų ir besivystančių rinkų fondams, vertinant jų 3 metų veiklos istoriją. Reitingai yra santykiniai, t. y. reitingo balai rodo, kaip fondas pasirodė ne absoliučiai, o pagal aukščiau išvardintus kriterijus lyginant su toje grupėje esančiais fondais.

Praeities rezultatai – dar ne garantas

Bet kurio fondo rezultatų pristatyme ar pasiūlyme investuoti visada rasime priminimą, kad praeities rezultatai negarantuoja rezultatų ateityje. Todėl bet kuri reitingavimo sistema taip pat formaliai atsiriboja nuo bandymų nurodyti ateities laimėtojus ar nevykėlius. Tokie reitingai tiesiog nurodo, kurie fondai pasirodė geriausiai per tam tikrą laikotarpį, atsižvelgiant į tam tikrus kriterijus, kurie, reitinguotojų manymu, iliustruoja fondo valdymo kokybę ir lemia geresnius ar prastesnius rezultatus.

Fondams suteikiami reitingai investuotojams gali būti vienas iš pagalbinių kriterijų renkantis fondą – jeigu visi kiti parametrai panašūs, reikėtų rinktis fondą, turintį daugiau žvaigždučių ar balų.

Visa portale ManoPinigai.lt esanti medžiaga priklauso UAB „Verslo žinios“, jeigu nenurodyta kitaip. Draudžiama ją platinti kitose žiniasklaidos priemonėse, internetiniuose tinklalapiuose be išankstinio UAB „Verslo žinios” sutikimo. Cituojant būtina aiški nuoroda į ManoPinigai.lt kaip informacijos šaltinį
 
Pirmojo puslapio naujienos
Laikraštis
Mano pinigai
Verslo naujienos
  • Verslo misija į Armėniją viršijo lūkesčius
  • Į Kinijos rinką per asmeniniais santykiais grįstą partnerystę
  • Obligacijos kitąmet toliau rodys pliusą, tik mažesnį
  • Turinio valdymo sistemos ant svarstyklių
  • „Sabelija“ rado naują mokymų nišą